A fogínyvérzés okai
Az ínyvérzést okozhatja egyszerűen egy mechanikai sérülés is, például véletlenül felsértjük az ínyünket valamilyen étellel, vagy túl erősen súroljuk a fogunkat (túl durva fogmosás nem tisztítja jobban a fogakat, viszont ínyvisszahúzódást okozhat). Ebben az esetben nincs teendőnk, magától elmúlnak a tünetek az íny regenerálódásával.
Ha azonban a fogínyvérzés hosszabb idő óta fennáll, valamint időről időre vissza is tér, azzal már komolyabban is foglalkozni kell, és utána járni, hogy mi okozza a tüneteket.
A legjellemzőbb okok a fogínyvérzés mögött
- Különböző alapbetegségek is okozhatják a tüneteket, pl. kezeletlen cukorbetegség, hormonális problémák (várandósság, serdülőkor, menopauza).
- Ínygyulladás: ha a lepedéket nem távolítjuk el alaposan és maradéktalanul, az felhalmozódhat a barázdákon, az ínyszélen, fogakon, így a baktériumok nagyon könnyen megtelepednek, az általuk termelt toxinok pedig irritálják az ínyt, ami ettől begyullad. A nem megfelelően eltávolított lepedék fogkővé alakul.
- Fogágybetegség (parodontitis): ezt a betegséget fogínysorvadásként is ismerhetjük, akkor alakul ki, ha a fogínygyulladást nem kezeljük. Ne várjuk meg, amíg ebbe az állapotba kerül a rendszeresen vérző ínyünk, mert az a fogak meglazulásához, majd elvesztéséhez vezet.
- Nem megfelelően illeszkedik a fogpótlás, vagy a fogszabályozónk, ez pedig mechanikai sérülést, irritációt okoz, akár az afta is megjelenhet. Ebben az esetben fel kell keresni a fogorvosunkat, aki megszünteti az irritáció okozta tüneteket.
- Helytelen életmód, vitaminhiány: A B, C és a D vitamin hiánya is állhat a fogínyvérzés mögött, mint kiváltó ok. A vitaminhiányt pedig fokozhatja a dohányzás is, így közvetve ez is felelőssé tehető a fogínyvérzésért.
- Vérhígító gyógyszerek rendszeres szedése növelheti a fogíny vérzékenységét: erről minden fogászati kezelés előtt - még fogkő eltávolítása esetén is - tájékoztassuk a fogorvosunkat.
A fogínyvérzés megelőzése és a tünetek kezelése
Ha fogínyvérzést tapasztalunk, forduljunk azonnal fogorvoshoz, mert az ínygyulladás az elején még jól kezelhető, a folyamat visszafordítható. A legfontosabb a rendszeres fogkő eltávolítás szakember által (a már kialakult fogkő nem távolítható el fogmosással).
Otthoni körülmények között a megfelelő szájhigiéniai lépésekkel, rendszeres és alapos fogmosással, a magas minőségű és hatóanyag tartalmú fogápolási termékek használatával tehetünk a legtöbbet:
- A fogkefe legyen sűrű csomózású, puha sörtéjű, hogy az ínyszélt is alaposan tisztítsa (a kemény sörtéjű fogkefe nem csak felsérti fogínyt, de nem is elég rugalmas ahhoz, hogy az ínyt elérje).
- Szájöblögető és fogkrém gél használata: a megfelelő összetételű szájöblögető és fogkrém megelőzi a lepedék képződést, hidratálja a nyálkahártyát. A Curasept PERIO PRO termékcsalád (szájöblögető és fogkrém gél) kúraszerűen, naponta kétszer használva segít megelőzni a fogágybetegségek kialakulását plakkellenes és antiszeptikus hatásávál (0,12 % klórhexidint tartalmaz). Fogászati és parodontális beavatkozások után gyorsítja a regenerálódást a benne lévő hialuronsavnak köszönhetően. Alkohol- és SLS mentes, így nem okoz további irritációt. A fogkrém és a szájöblögető együttes használata biztosítja az optimális eredményt.
- Implantátumok, fogpótlások, fogszabályzó, korona megfelelő tisztítása is kulcsfontosságú. A kivehető fogsort éjszakára vegyük ki, és tisztítsuk megfelelően!
- Fogyasszunk rengeteg friss zöldséget és gyümölcsöt, kerüljük a feldolgozott élelmiszereket, tartósítószereket, a túl sok cukrot, előzzük meg a vitaminhiányt, vigyázzunk csontjaink egészségére különösen változókor alatt.
Fogínyvérzés és a klórhexidin
Curasept PERIO PRO szájöblögető és fogkrém klórhexidin tartalmánál fogva antibakteriális és plakkellenes hatású így nemcsak szájsebészeti beavatkozások előtt érdemes használni, hanem kúraszerűen utána is. A Curasept PERIO PRO szájöblögetőben és fogkrémben található szabadalmaztatott ADS® (Anti Discolouration System) megakadályozza a klórhexidin okozta elszíneződést és ízérzék-zavart.
Vegyük komolyan az ínyvérzés tüneteit!
A fogágybetegségek megelőzésével, illetve tüneteinek korai felismerésével és kezelésével tehetünk legtöbbet a szájüregi egészségért. Ha ínyvérzést tapasztalunk, minden esetben konzultáljunk a fogorvosunkkal! Fontos, hogy ő állapíthassa meg, hogy a tünetek mögött milyen betegség húzódik meg, mert előrehaladott állapotban is lehet már az adott fogágybetegség, és ha nem kezeljük időben, akkor ez a fogaink elvesztéséhez vezethet.