A fogérzékénység lehetséges okai
Ahhoz, hogy megértsük a fogérzékenység jelenségét, érdemes megismerni, hogy pontosan hogyan is épül fel a fog. Egy nagy keménységű, ellenálló zománc borítja a fog íny feletti, korona részét. A fog alsó, íny alatti része a foggyökér, ami az állkapocshoz rögzíti a fogat, ezt a cement borítja. Itt futnak be az azok az idegek és erek, amik a fog tápanyagellátásáért, illetve érzékeléséért felelősek. A fognyak a fogkorona és a foggyökér találkozásánál található. Ezt a fogíny borítja, de a kor előrehaladtával, illetve a helytelen fogmosásnak köszönhetően ez visszahúzódhat. Ilyenkor a fognyak érzékennyé válik. Kívülről befelé haladva a fogkoronát borító fogzománc és a gyökér részt borító cement alatt található a dentin és a fogbél (azaz a pulpa).
A dentin meghatározó a fog színét tekintve (kisebb mértékben határozza meg a fogzománc). Ebben a fogbelet körülvevő részben már találhatók idegvégződések. Ha megsérül, és szabaddá válik a dentin rész, akkor tapasztalhatunk fogérzékenységet külső ingerek hatására.
A fogérzékenység oka legtöbbször a helytelen fogápolási szokásokban keresendő. Ha túl erősen súroljuk a fogunkat, vagy túl erős sörtéjű fogkefét választunk, akkor a fog védőrétege annyira megkopik, hogy érzékennyé válik. Bizonyos fogfehérítő fogkrémek használata is felelőssé tehető az érzékeny fogakért.
A fogzománc megkophat a fogak csikorgatásától is, illetve fogszuvasodás is állhat a háttérben. Ebből is látszik, hogy a fogérzékenység csak egy tünet, aminek a kiváltó oka egy komolyabb fogászati probléma is lehet, ezért feltétlenül forduljunk fogorvoshoz.
A túl sok savas étel vagy ital fogyasztása nem csak okozója, de kiváltó oka is lehet a fogak túlérzékenységének. Túl sok kávé, alkohol, citrusok gyakori fogyasztása gyengíthetik a fogzománcot.
A dentin túlérzékenysége mögött állhatnak hormonális okok, illetve genetikai tényezők is. A nők sajnos hajlamosabbak a hormonális eredetű fogászati problémákra. A menopauza egyik tünete lehet a visszahúzódott fogíny, így a szabaddá váló fognyak sokkal érzékenyebbé válik.
A fogérzékenység megelőzése
A legfontosabb, megelőző lépés tehát a helyes fogápolási szokások kialakítása. Ahogy fentebb említettük, a túl cukros, vagy savas ételek is rossz hatással vannak a fogzománcra, érdemes azokat kerülni, illetve nők esetében az egészséges életmód kialakításával sokat tehetünk a hormonrendszerünk egészségéért, és ezáltal a hormonális eredetű fogproblémák megelőzéséért.
A helyes fogmosási technikákon túl rendkívül fontos, hogy milyen szájhigiéniai termékeket használunk. Érdemes olyan hatóanyagokat keresni, amik elősegítik a fogzománc remineralizációját (tehát az ásványi anyagok visszaépülését a fogszövetbe), illetve hatékonyan tud fellépni az olyan károsodásokkal szemben, amit a kopás és a saverózió okoz, és ellenállóbbá teszi a fogakat.
A Curasept Biosmalto termékcsalád (Gyógyászati segédeszköznek is minősülő orvostechnikai eszközök* ) nem csak a fogérzékenység megelőzésében játszhat fontos szerepet, de a mousse termékek az előrehaladott, mechanikai eredetű kopások, demineralizált fogzománc esetében nyújtanak hatásos segítséget, egy erősebb, ellenállóbb fogzománc réteg létrehozásával. Fogszabályozás, vagy fogfehérítő kezelések után is érdemes “bevetni” ezeket a termékeket.
A Curasept Biosmalto termékcsalád fogkrémje és szájvize mindennapos, együttes használatra ajánlott. A visszahúzódott íny, a saverózió, és egyéb mechanikai kopások okozta fogérzékenység kezelésére, illetve megelőzésére is hatékonyan használható fogápolási termékek. Tartós védelmet nyújtanak a fognyaki érzékenységgel szemben is. Szájszárazság kezelésére is kiváló.
Ha ezekre a megelőző lépésekre figyelünk, és csak minőségi, SLS (sodium lauril szulfát) mentes, klinikailag tesztelt termékeket használunk fogaink ápolásakor, akkor villámcsapás szerű fájdalom nélkül élvezhetjük nyáron a hűsítő fagyinkat, vagy a kedvenc jeges italunkat, illetve a savas ételeket és italokat.
* A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!